تماس با تلگرام 09355102506 h2006hamed {at} yahoo.com

گزارش تخصصی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار

کارورزی سرا گزارش تخصصی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار
گزارش تخصصی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار|www.karvarzisara.ir

گزارش تخصصی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار

ارسال شده توسط کارورزی سرا

کارورزی سرا بزرگترین بانک کارورزی فرهنگیان | اقدام پژوهی | کنش پزوهی | گزارشات تخصصی | طرح درس |

کاورزی ۱ | کارورزی ۲ | کارورزی ۳ | کارورزی ۴

مختصری از گزارش تخصصی :

درس عربي یکی از دروسی است که زیاد مورد علاقه و توجه اکثر دانش آموزان نيست و معمولاً نسبت به یادگیری آن بی انگیزه می باشند و تصــور مي كنند كه اين زبان يك زبان بيگانه وكهنه است كه در آينده به آن هيچ نيازي ندارند و در زندگي امروزي هيچ جايگاه و کاربردی ندارد و تنها زبان زنده ي روز را زبـان انگليسي مي دانند و نسبت به يادگيري زبان عربي علاقه ا ي نشان نمي دهند.

معمولاً در طول تدريس چند ساله در مدارس مختلف و كلاسهاي متفاوت اين بي انگيــزگي را كامـلاً درك كرده ام ، البته نبايد فراموش كرد كه در دبيرستانهاي دخترانه درس عربي هم مثل بقيه ي دروس از اهميت و جايگاه خاص خود برخوردار است ، زيرا زبان عربي يكي از دروسي است كه با ضريب بالايي در امتحانات ورود به مراكز دانشگاهي مطرح مي شود، بنابر اين خود را بي نياز از يادگــيري آن نمي دانند. اما در ميان دانش آموزان پسر اين بي علاقگي بيشتر مشهود است.

اهداف گزارش تخصصی :

هدف کلی :

بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار

اهداف تخصصی :

۱ – علل بی انگیزگی در دانش آموزان در یادگیری عربی چه چیزهایی است .

۲ – یافتن راه حل های ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری درس عربی

ارزیابی از وضع موجود

من در مدرسه متوسطه ۱ ، دبير درس زبان عربي تدريس مي كنم. يك روز وقتي وارد كلاس شدم با تعجب ديدم كه همه ي دانش آموزان كتاب زبان انگلیسی را روي میز ودر مقابل خود گذاشته اند و همگي مشغول مطالعه ي زبان هستند زيرا قرار بود ساعت بعد دبير زبان از اين درس پرسش مستمر بعمل بياورد، البته اين اولين بار نبود كه دانش آموزان اين كلاس را مي ديدم كه در كلاس عربي به خواندن كتاب ديگري مشغولند اما اين بار از اين تعجبم بيشتر شد كه با ورود خودم به كلاس دانش آموزان نمي خواستند كتاب زبان را كنار بگذارند و حتي از من خواهش كردند اين ساعت، آنها را به حال خودشان واگذارم و عربي تدريس نكنم.

پس از سلام و احوالپرسي وقتي ديدم كه دانش آموزان هيچ علاقه اي ندارند تا كتاب عربي را ازتوي میزهايشان بيرون بياورند ، من هم كمي عصباني شدم و از آنها پرسيدم: مگر الآن چه درسي داريد؟ چرا كتاب زبانتان را برنمی دارید؟ همگي گفتند: ما از درس عربي خوشمان نمي آيد.

با خود م فكر كردم كه بايد بفهمم چرا اينقدر دانش آموزان اين كلاس نسبت به درس عربي بي رغبت شده اند و با وجود اينكه درس عربي اساسي ترين درس در رشته ي علوم انساني است ،به آن علاقه اي ندارند، لذا تصميم گرفتم يك اقدام پژوهي عملي انجام دهم تا مشكل موجود را به نحوي مرتفع گردانم.

ابتدا سعي كردم به علل و عوامل بي انگيزگي دانش آموزان اين كلاس نسبت به درس عربي بپردازم سپس راهــكارهاي ممكن را بكار گيرم، لذا با تكيه بر اظهارات خود دانش آموزان از طرق مصاحبه ي غير رسمي يعني گفتگوي دوستانه و همچنين گفتگو با اولياي مدرسه به نكات مهمي پي بردم كه تا اين حد دانش آموزان را از درس عربي گريزان كرده است، زيرا من در ابتدا خودم و شيوه ي تدريسم را عامل اصلي اين بي علاقگي دانش آموزان مي دانستم، بنابر اين، همين امر انگيزه اي شد تا با پژوهش عملي در اين زمينه به علل و عوامل بي انگـيزگي دانش آموزان به درس عربي پي ببرم، تا راه حل ممكن را براي حل اين مشكل ارائه دهم .

فهرست مطالب

مقدمه. ۳

اهداف گزارش تخصصی : ۴

هدف کلی : ۴

اهداف تخصصی : ۴

ارزیابی از وضع موجود. ۴

– شناسایی موانع وجود مشکل. ۵

نقاط ضعف.. ۶

تفکر وجستجو برای پیدا کردن راه حل مناسب: ۸

اجرای راه حل با ذکر جزئیات وچگونگی : ۱۰

ارزیابی از میزان تاثیر گذاری راه حل اجرا شده: ۱۱

ارزیابی از میزان اعتبار اقدام شده و انجام اصلاحات ضروری: ۱۱

نتيجه گيري: ۱۲

طرح پیشنهادی: ۱۳

منبع و مآخذ پژوهش: ۱۴

نام فایل گزارش تخصصی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار
مقطع کارشناسی
رشته تربیت معلمی – معلمین عربی
قیمت
۵۰۰۰
فرمت مقاله Word
تعداد صفحه ۱۵
RIAL 50,000 – خرید

  • جولای 13, 2017

نوشته شده توسط کارورزی سرا

دیدگاه بسته شده است